DANİMARKA VE NORVEÇ KRALI 1.HARALD

( 910-985 )

I. Harald, lakabı Mavi Diş HaraldDanca Harald Blåtand (d. y. 910 – ö. y. 985, JumneDanimarka), ülkesinin birliğini sağlayan Danimarka kralıdır .

  Jelling (Kuzey Jutland) ve çevresinde hüküm süren yeni bir krallık soyunun ilk önemli üyesi olan Gorm‘un (Yaşlı) oğluydu. Babasının çabalarını sürdürerek ülkenin birleştirilmesine yönelik çabaları sonuçlandırdı. Ayrıca Danlara Hıristiyanlığı kabul ettirdi ve Norveç‘i fethetti. Harald’ın vaftiz edilmesinden sonra (y. 960), putperest olan babasının mezarı, iki büyük tepe arasına inşa edilen kiliseyle birlikte bir Hristiyan tapınağına dönüştürüldü. Öte yandan Hamburg Başpiskoposluğu’na bağlı olarak yeni atanan Jutland piskoposları ülkeyi Hristiyanlaştırmak için yoğun çaba harcadılar. Harald’ın Norveç‘te giriştiği fetihleri, oğlu Çatalsakal Sweyn sürdürdü. 1013’te İngiltere‘yi fetheden Sweyn’in oğlu Knud‘un hükümdarlığı sırasında İngiltere’de, İsveç‘in bazı bölümlerini de içine alan büyük bir Anglo-İskandinav krallığı kuruldu.

  Bluetooth teknolojisinin ismi Harald Blatand’ın lakabı olan mavi dişten gelmektedir.

BLUETOOTH TEKNOLOJİSİNİN İSMİ NEREDEN GELDİ:

   Günümüzde bluetooth teknolojisi herkesin kullandığı bir uygulamadır. Bu uygulamanın adı ise aslında gerçek bir tarihe dayanır. Bu isim çok eski yüzyıllarda Danimarka ve Norveç Kralı olan ayrıca Danimarka Krallığının bir bütün olmasını sağlayan 1.Harald’dır.

1996’da dönemin teknoloji devleri Ericsson, Nokia ve Intel farklı cihazları birbirine bağlamak için standart bir radyo bağlantısı teknolojisi geliştirdi. Geleceğe damgasını vuracak bu teknoloji için farklı isimler önerildi.

Intel “Biz-RF”, Ericsson “MC-Link ve Nokia “Low Power-RF” isimlerini önermişti ancak hiçbiri pazarlama ekipleri tarafından kabul görmedi.

Artık bu yeni teknolojinin yayılmasına sayılı bir zaman kalmışken, Kanada’nın Toronto kentinde Intel’de mühendis olan Jim Kardach, Ericsson için çalışan Sven Mattison ile barda buluşuyor.

Tarihe ilgisi olan Kardach, Mattison’dan Vikinglerle ilgili okuyabileceği bir kitap önermesini istedi. Mattison da Danimarka Kralı 1. Harald’ın hikayesini anlatan “Longships” isimli kitabı önerdi.

Kral Harald İskandinavya bölgesindeki devletleri birleştiren ilk İskandiv kral olarak biliniyor. Cansız bir dişi olan kralın lakabı “Mavi Diş Harald” idi.

Kardach için bu lakap çok anlamlıydı çünkü 3 farklı şirketin ortaklaşa geliştirdiği bu teknoloji birçok farklı cihazı birleştirecekti. Kardach’ın bu isim önerisi kısa zamanda üç şirketin yönetimi tarafından kabul gördü.

   Ayrıca Bluetooth logosu Kral Mavi Diş’in isim ve soy isminin ilk harflerinin birleşmesi ile oluşmuş bir şekil. Bu harfler 9. yüzyıldaki runik tarzda İskandinav harfleri. İkisi kombine edilerek bugünkü bluetooth logosu ortaya çıkmıştır.

KAYNAKÇA:

1)www.wikipedia.org

2)tr.euronews.com

Yorum Yap